MicroStrategy CEO wyjaśnia, dlaczego Bitcoin jest ‚milion razy lepszy‘ niż ‚przestarzałe‘ złoto

Zakład firmy MicroStrategy na czołową pozycję w branży bitcoinów był racjonalną odpowiedzią na makroekonomię w chaosie, powiedział dyrektor generalny Michael Saylor.

Pojawiając się we wtorek na wirtualnej konferencji CoinDesk’s Bitcoin for Advisors, Saylor rzucił nowe światło na jedną z największych tegorocznych historii kryptokurwalutowych: ostatnie zakupy Profit Revolution przez jego firmę programistyczną za 425 milionów dolarów.

To zaskakujące, wrześniowe posunięcie firmy MicroStrategy, notowanej na giełdzie w Nasdaq, oznaczało jedno z pierwszych – i największe – objęcie Bitcoin’a przez korporację głównego nurtu.

W nagranym czacie przy ognisku z CoinDesk Chief Content Officer Michael Casey, Saylor rozpakował proces myślenia o bitcoinach MicroStrategy, dlaczego zdecydował się zrezygnować z gotówki jako rezerwy skarbowej i czy złoto może odzyskać swoje miejsce jako cenny magazyn namiotowy w coraz bardziej cyfrowym świecie.

Krótka odpowiedź Saylora: Złoto nie może. Uważa, że Bitcoin przejął ołów.

Magazynowanie złota to „przestarzałe podejście do przechowywania wartości“, powiedział. Bitcoin jest „milion razy lepszy“.

Drukarka go brr

Jak mówi Saylor, podróż Bitcoinów MicroStrategy rozpoczęła się od uświadomienia sobie, że 500 milionów dolarów w gotówce zostało zjedzone żywcem przez rządowych drukarzy pieniędzy. Wraz z niedawnym nagłym impulsem, który spowodował szybsze nadmuchiwanie podaży pieniądza amerykańskiego niż balon paradny w Święto Dziękczynienia, kierownictwo firmy poczuło się zmuszone do przeniesienia rezerw skarbowych z dala od dolara.

„To, co staramy się zrobić, to zachować nasz skarbiec“, powiedział. „Siła nabywcza gotówki gwałtownie się zmniejsza.“

Czytaj dalej: „Nie kupiłem go, żeby go sprzedać. Nigdy. MicroStrategy’s Michael Saylor w swoim zakładzie Bitcoin Bet za 425 milionów dolarów

W ciągu ostatnich kilkunastu lat podaż pieniądza M2 – suma fizycznych środków pieniężnych, rachunków czekowych i oszczędnościowych, certyfikatów depozytowych i funduszy rynku pieniężnego – wzrosła skromnie o 5,5%, zauważył Saylor. „Racjonalne spojrzenie na biznesową strategię skarbową byłoby takie, że musiałbyś otrzymać ponad pięć i pół procent jako koszt kapitału, aby utrzymać swoją siłę nabywczą od 2011 do 2020 roku“ – powiedział.

Ale kiedy COVID-19 uderzył w tym roku, zatankując gospodarkę, środki podjęte w celu powstrzymania szkód zwiększyły M2 o 20%, podnosząc przeszkody dla skarbników korporacyjnych, aby utrzymać tę siłę nabywczą. „Koszt kapitału każdego skarbca gotówkowego lub każdego skarbca na świecie wynosi teraz 20%“ – powiedział Saylor.

Aby mieć pewność, że inflacja w USA, mierzona za pomocą podstawowego indeksu cen konsumpcyjnych (który nie obejmuje żywności i energii), w 2020 roku krótko spadła. Ale dla Saylora, ta miara jest „nieistotna“.

„Jeśli inflacja oznacza jedynie koszyk rynkowy rzeczy, w których nie ma żywności i energii, to prawie z definicji zdefiniowałem metrykę, która nigdy nie będzie rosnąć“, powiedział.

Wskazał na posiadaczy gotówki w krajach podatnych na inflację, takich jak Argentyna, Brazylia i Wenezuela. Zbyt dobrze wiedzą, że ich siła nabywcza staje się hitem, gdy zwiększa się podaż pieniądza.

„A co jeśli mieszkasz w Europie i Stanach Zjednoczonych? To nie było oczywiste. Ale to musi stać się oczywiste“, powiedział Saylor. „Myślę, że ludzie to zrozumieją.“

Bitcoin pivot

Przekonany o tym, że w dolarach nie ma miejsca na nadmiar kapitału MicroStrategy, Saylor powiedział, że on i jego kierownictwo rozpoczęli poszukiwania „materialnej“ alternatywy dla aktywów. „Musieliśmy przejść przez nieruchomości, obligacje, kapitał własny, metal szlachetny, instrumenty pochodne lub krypto“ – powiedział Saylor.

Z tej grupy, metale szlachetne, zwłaszcza złoto, od dawna są kuszącym magazynem wartości, rzadkim, bezpiecznym zasobem uznawanym na całym świecie. Nie dla Saylora. Na początek skłaniał się ku przekonaniu, że złota jest mało. „Złoto jest najmniej obfitym towarem, ale nadal można je produkować“, powiedział.

Ale jest też bardzo zaniepokojony tym, co opisuje jako zderzenie interesów górników złota i robaków ze złotem. Jeden z nich próbuje wykorzystać rynek poprzez wydobycie nadających się do uzupełnienia zapasów, podczas gdy drugi ma nadzieję, że dostęp do nich pozostanie ograniczony, co spowoduje wzrost cen.

Przeczytaj więcej: Square Puts 1% całości aktywów w Bitcoin in Surprise $50M Investment

„Górnicy złota są wrogami posiadaczy złota“, powiedział Saylor. „Górnicy złota próbują zniszczyć twoją wartość, prawda? Nie próbują ci pomóc.“

On przewiduje jeszcze większy problem z rynkiem złota: Inwestorzy uciekający do bitcoinów. Nawet jeśli jeszcze tego nie wiedzą, Saylor myśli, że inwestorzy w złoto chętnie wyrzucą towar za to, co nazywa lepszym magazynem wartości. To nie jest „jeśli“. To jest „kiedy“.

„Nie jest dobrym zakładem, że ludzie będą leniwi i nieświadomi przez następną dekadę, bo to mało prawdopodobne“, powiedział Saylor.

Debasing fiat

Powołując się na prognozę jednego z analityków, że działania Rezerwy Federalnej utrzymają akcje w górę niezależnie od wyniku ostatnich wyborów, Saylor powiedział, że „najbardziej agresywna ekspansja monetarna“ jest prawdopodobnie do przodu.

Inwestorzy będą więc prawdopodobnie nadal traktować blue-chip juggernauts z Apple do Amazonii jako nowy rodzaj bezpiecznego schronienia. „Desperacko chwytają się słomek“, powiedział Saylor. Wszystkie te aktywa są zależne od waluty fiata, którą widzi jako rozpadającą się.

Czytaj dalej: Billionaire Hedge Fund Investor Druckenmiller mówi, że jest właścicielem Bitcoina w wywiadzie dla CNBC.

„Akcje nie magazynują wartości w długim okresie, chyba że firma może podnieść swoje ceny szybciej niż tempo ekspansji monetarnej lub podnieść marże brutto szybciej niż tempo ekspansji monetarnej“, powiedział.

Saylor przewiduje, że monopolistyczne korporacje będą jedynymi, które będą w stanie osiągnąć ten rodzaj pompy cenowej. Ale politycy nie pozwolą tym korporacjom korzystać z tej władzy w nieskończoność“, powiedział Saylor. Więc, wracając do punktu wyjścia.

„Ostatecznie musisz znaleźć coś, czego nie możesz wydrukować więcej, a co nie ma swoich fundamentalnych podstaw związanych z fiatową walutą, a jedyną rzeczą, którą mogę teraz znaleźć jest bitcoin“, powiedział.